Opole to wyjątkowo piękna i atrakcyjna stolica województwa opolskiego, a zarazem jedno z najstarszych miast w Polsce, które liczy ponad 800 lat swego istnienia.
Opole jest malowniczo położone nad rzeką Odrą. Miasto zostało założone w czasach średniowiecza. Ojcem miasta Opola jest książę Kazimierz I Opolski z linii Piastów, który założył miasto na podstawie prawie magdeburskiego na początku XIII wieku. Dzięki położeniu na kilku szlakach handlowych, w czasach średniowiecza i renesansu Opole było jednym z ważnych centrów handlu.
Wyspa Pasieka, mająca dość bogatą przeszłość, jest jednym z najciekawszych miejsc w Opolu, które warto zwiedzić. Znajduje się tutaj symbol Opola - słynna Wieża Piastowska, która ma 42 metry wysokości. Wieża jest jednym z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce, bowiem powstała jeszcze w średniowieczu i stanowiła centralny punkt gotyckiego zamku Piastów. Zamek był siedzibą Piastów opolskich do śmierci ostatniego przedstawiciela rodu – Jana II Dobrego – w 1532 roku. W 1928 roku, kiedy Opole było jeszcze niemieckim miastem, zamek został rozebrany w związku z fatalnym stanem technicznym. Na jego miejsce został wybudowany nowoczesny jak na tamte czasy budynek, który dzisiaj pełni funkcję siedziby Urzędu Wojewódzkiego. Wieża Piastowska została zrewitalizowana i obecnie jest udostępniona dla turystów. Żeby dostać się na jej szczyt, trzeba pokonać ponad 160 schodów, ale jest to warte wysiłku – widok z tarasu na górze ukazuje piękną panoramę Opola. Oprócz Wieży Piastowskiej, na Wyspie Pasieka można odwiedzić amfiteatr i Staw Zamkowy z wielką, multimedialną fontanną.
Odwiedzając Opole, nie można ominąć Młynówki przy ulicy Piastowskiej. To starorzecze Odry tworzy słynną Wenecję Opolską – kolorowe kamieniczki nad Młynówką efektownie odbijają swe kształty w tafli wody Młynówki. Ten widok zawsze zachwyca i magnetyzuje, warto go podziwiać szczególnie w świetle zachodzącego słońca lub w nocy.
Rynek Opola jest ładnie zrewitalizowany, a mimo to zachował średniowieczny kształt, typowy dla ówczesnych miast tego regionu. W sercu placu znajduje się potężny Ratusz – neorenesansowa budowla o jasnej, jednolitej barwie i podcieniami. Chodnik przed Ratuszem jest usłany słynnymi nazwiskami polskiej sceny muzycznej i nosi nazwę Aleji Gwiazd ze. Wokół ulokowały się urocze kamienice, utrzymane w pastelowych barwach.
Opole jest miasteczkiem akademickim. Ciekawym miejscem do zwiedzenia jest Wzgórze Uniwersytetu Opolskiego nazywane też Opolskim Akropolem, które wznosi się ponad Małym rynkiem. W ostatnich latach na Wzgórzu Uniwersyteckim powstał Skwer Artystów z ławeczkami i rzeźbami słynnych Polaków, pojawiła się też ciekawa rzeźba zatytułowana Cztery Pory Roku. To bardzo przyjazne miejsce spacerów, odpoczynku i spotkań.
Zwiedzając Opole nie można pominąć Katedry Podwyższenia Krzyża Świętego, której wieże wznoszą się na ponad 70 metrów. To stara i cenna budowla, a także pierwsza świątynia istniała tu już w 1002 roku. Był to drewniany kościółek wzniesiony przez Bolesława Chrobrego. W XIII stuleciu powstała tu murowana budowla romańska, która z czasem była coraz bardziej rozbudowywana aż do obecnego kształtu. Przed katedrą znajdują się też zrekonstruowane mury miejskie, po których można spacerować.
Raz w roku, najczęściej w czerwcu, Opole staje się stolicą polskiej piosenki. W Opolskim Amfiteatrze Tysiąclecia odbywa się najpopularniejszy festiwal muzyczny w Polsce – Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej, organizowany od 1963 roku. Muzyczna tradycja Opola zainicjowała powstanie Muzeum Polskiej Piosenki – jedynego takiego miejsca w Polsce. To centrum informacji na temat polskiej piosenki, przedstawiające historię polskiej muzyki od lat 20. ubiegłego wieku do czasów współczesnych.
Jedną z popularnych atrakcji turystycznych jest zoo, w którym mieszka około 300 gatunków zwierząt, w tym unikalne goryle nizinne, kalifornijskie lwy morskie, gepardy, żyrafy, flamingi i lemury, a od niedawna też lwy i tygrys. Opole to miasto, które warto odwiedzić i poznać. Niezależnie od pory roku fascynuje architekturą, gościnnością mieszkańców i kameralnym klimatem.
Więcej informacji:
Miasto Opole - https://www.opole.pl/