Jedną z wizytówek miasta Katowice jest słynne Muzeum Śląskie. Siedziba muzeum znajduje się na zrewitalizowanym poprzemysłowym terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”. Koncepcja architektoniczna tego muzeum jest związana z przemysłową historia Śląska i pierwotną funkcją terenu pokopalnianego. Tuż obok Muzeum Śląskiego znajdują się inne potężne obiekty, takie jak: Międzynarodowe Centrum Kongresowe z zieloną doliną zamiast dachu, w którym odbywają się liczne kongresy, wielka sala koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz hala widowiskowo-sportowa Spodek. Budynki Muzeum Śląskiego wraz z tymi instytucjami tworzą obszar kulturalno-rozrywkowy, czyli Strefę Kultury, która słynie jako nowe centrum życia kulturalnego miasta.

 

Muzeum Śląskie zostało powołane do życia uchwałą Sejmu Śląskiego z 23 stycznia 1929 roku i działało do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku. W 1984 roku muzeum zostało restytuowane, a w 2006 roku wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. W 2015 roku muzeum uzyskało nową, docelową siedzibę na terenie dawnej kopalni.

 

Kompleks budynków Muzeum Śląskiego jest zupełnie niezwykły, ponieważ główna część ekspozycyjna znajduje się na głębokości 14 metrów pod powierzchnią jego terenu. Muzeum jest zainspirowany dziedzictwem Śląska: jego dorobkiem intelektualnym i artystycznym oraz długoletnią i bogata tradycja wielokulturowości. W głębi ziemi znajduje się Galeria sztuki polskiej lat 1800-1945, Galeria sztuki polskiej po 1945 roku, Galeria śląskiej sztuki sakralnej oraz Galeria plastyki nieprofesjonalnej. Ogromne emocje i zainteresowanie wzbudza niezwykle ciekawa wystawa „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Wyjątkową w skali kraju kolekcję scenografii teatralnej i filmowej prezentuje Centrum Scenografii Polskiej na wystawie „Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości”. Mimo, że wystawy znajdują się pod ziemią, oglądać je można też w świetle dziennym. Umożliwia to nowoczesna konstrukcja, która została zaprojektowana przez austriacką pracownię Riegler Riewe Architekten z Grazu. Historyczny krajobraz miejsca, wraz z kopalnianym szybem, wypełniony został szklanymi boksami, których oświetlenie od wewnątrz daje wyjątkowy efekt.

 

Katowickie muzeum ma w swoich zbiorach także obszerną kolekcję malarstwa polskiego sprzed i po 1945 roku, na czele z pracami Józefa Chełmońskiego, Artura Grottgera, Tadeusza Makowskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Józefa Mehoffera czy też Stanisława Wyspiańskiego. Ponadto, wystawa obejmuje kolekcje: sztuki nieprofesjonalnej, fotografii artystycznej i dokumentalnej, plakatu polskiego oraz bogate zbiory etnograficzne i z zakresu polskiej plastyki scenicznej.

 

Nie tylko wystawy

 

Wyjątkową atrakcją muzeum jest 40-metrowa wieża wyciągowa szybu Warszawa II, która jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem Muzeum Śląskiego. Do wieży dobudowano panoramiczną windę, pozwalającą zwiedzającym dotrzeć do górnej platformy, skąd można podziwiać panoramę miasta oraz Strefę Kultury. Wieża widokowa jest czynna sezonowo, jej dostępność jest także uzależniona od panujących warunków atmosferycznych.

 

Pod ziemią ulokowane są także sale edukacyjne, biblioteka z czytelnią, audytorium liczące ponad 320 miejsc, kącik edukacyjny dla dzieci oraz przeznaczoną na wystawy czasowe wyjątkową przestrzeń o wysokości 12,5 m.

 

Ponadto instytucja uczestniczy w licznych projektach edukacyjnych i artystycznych. Bierze czynny udział w takich akcjach jak: Noc Muzeów oraz Metropolitalna Noc Teatrów. Współpracuje również z innymi placówkami muzealnymi w Polsce i na świecie, między innymi z: Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen, Muzeum Ziemi Śląskiej w Opawie, Muzeum Śląskim w Goerlitz, Słowacką Galerią Narodową, oraz instytucjami muzealnymi w Finlandii i Włoszech.

 

Muzeum Śląskie prowadzi ponadto badania z zakresu archeologii, historii, etnografii, plastyki nieprofesjonalnej oraz dokumentacji regionu.

 

Więcej informacji:

Muzeum Śląskie - https://muzeumslaskie.pl/pl/

Muzeum Śląskie w Katowicach

26 października 2021