Park Nauki i Rozrywki w niewielkim Krasiejowie na Opolszczyźnie to piękny i nowoczesny park, gdzie edukacja łączy się z rozrywką. Park znajduje się w miejscu, gdzie znaleziono szczątki prehistorycznych płazów i gadów liczące sobie ponad 230 milionów lat. Park powstał w celu popularyzacji wiedzy z zakresu paleontologii i realizuje to w sposób ciekawy, przyjazny, profesjonalny i przede wszystkim niepowtarzalny.

 

Park Nauki i Rozrywki tworzą dwa podmioty: JuraPark, gdzie można odkrywać tajemnicze losy dinozaurów oraz interaktywne muzeum Park Nauki i Ewolucji Człowieka. Na terenie JuraParku Krasiejów znajdują się również czynne wykopaliska, dostępne do zwiedzania. W miękkich iłach krasiejowskich sprzed 230 milionów lat zachowały się nagromadzone w wodnych osadach tysiące kości niezwykłych zwierząt, żyjących zarówno w środowisku wodnym jak i lądowym. Najbardziej znanymi krasiejowskimi skamieniałościami są liczne elementy kostne należące do bardzo blisko spokrewnionego z dinozaurami – pradinozaura Silesaurusopolensis.

 

Zwiedzanie JuraParku zaczyna się od niezwykłej atrakcji, jaką jest Tunel Czasu. Tunel Czasu – to ciekawe miejsce, gwarantujące niezapomnianą przygodę. Na pokładzie specjalnego pociągu, tzw. Kapsuły Czasu przemierzającej 300-metrowy tunel, można udać się w podróż przez miliardy lat istnienia Wszechświata. Przy użyciu przeróżnych technik multimedialnych w trakcie przejazdu przez tunel można zobaczyć jak powstały pierwsze galaktyki, Układ Słoneczny, Ziemia i pierwsze formy życia, jak odbywały się wędrówki kontynentów, zmiany klimatyczne i największe kataklizmy w dziejach naszej planety. Na koniec przejażdżki przez Tunel Czasu jest przedstawiona Opolszczyzna z epoki triasu. Tunel Czasu to także jedno z najdłuższych kin 3D na świecie.

 

Po podróży w Tunelu Czasu rozpoczyna się spacer wśród prehistorycznych stworzeń po specjalnie przygotowanej ścieżce edukacyjnej. Ścieżka prowadzi przez teren wyrobiska i ma długość około 1500 m. Wzdłuż ścieżki rozmieszczone są rekonstrukcje mezozoicznych gadów i płazów – wszystkie naturalnej wielkości. Największe modele dinozaurów w Krasiejowie mają nawet 60 metrów długości (amficelias) albo 18 metrów wysokości (brachiozaury). Niektóre z modeli można nawet pogłaskać. Do grona konsultantów współpracujących przy ich tworzeniu należą światowej sławy znawcy dinozaurów, którzy na co dzień zajmują się rekonstruowaniem prehistorycznego świata. Modele dinozaurów wykonane są z dbałością o szczegóły oraz w zgodzie z najnowszymi odkryciami i standardami obowiązującymi w paleontologii. JuraPark posiada około 200 modeli, przez co jest największym tego typu obiektem w Europie.

 

Kolejnym punktem zwiedzania jest Pawilon Paleontologiczny. Zabezpiecza on największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów, które można oglądać przez przeszkloną podłogę. Jest to jedyne muzeum na świecie, które stoi nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym. W sezonie, od lipca do września, można tu obserwować pracy paleontologów. Zobaczyć można tu rekonstrukcje szkieletu słynnego pradinozaura Silesaurusopolensis, wykonane przez rzeźbiarkę Martę Szubert.

 

Kolejnym punktem zwiedzania jest Park Nauki i Ewolucji Człowieka – niezwykle muzeum, które w interaktywny sposób opowiada o naszej prehistorii i losach ludzkości w Europie – od prapoczątków po współczesność, wykraczając nieśmiało w przyszłość. Zwiedzający w tym Parku stają się Temponautami, czyli podróżnikami w czasie. Wizyta w Park Nauki i Ewolucji Człowieka będzie niezapomnianą przygodą dla fanów nowoczesnych technologii, ponieważ w tym miejscu rzeczywistość cyfrowa dosłownie przenika się z fizyczną.

 

Na najmłodszych w Parku Nauki i Rozrywki czeka Krasiejówczeka Plac Zabaw o powierzchni ponad 3000 m kw. Największą atrakcją dla dzieci powyżej 3 roku jest 12-metrowa wieża, z której można zjechać rurami znajdującymi się na trzech kondygnacjach osiągając znaczne prędkości. Znajdują się tam także karuzele, Statek Piracki, dmuchane zjeżdżalnie, automaty do gier, symulatory, trampoliny i euro-bungy. Działa w nim także Bajkowa Kraina Dinozaurów – labirynt pełen tajemniczych przejść, zjeżdżalni i zakamarków.

 

Na terenie Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie znajduję się także Prehistoryczne Oceanarium. Jest to miejsce w którym goście przenoszą się do świata podwodnego życia ogromnych gadów. Niczym w prawdziwym oceanarium, a tak naprawdę na ekranach, można oglądać prehistoryczne okazy – potężny, mierzący blisko 20 metrów długości Megalodon, rybopodobny Mozazaur, charakterystycznie uzębiony Liopleurodon, czy też obdarzony długą szyją płetwojaszczur Plezjozaur.

 

Więcej informacji:

JuraPark Krasiejów - https://juraparkkrasiejow.pl/

Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie

26 października 2021