Moszna to niewielka miejscowość położona w województwie opolskim, około 30 kilometrów od Opola. Znajduje się tam jeden z najbardziej znanych zabytków na Opolszczyźnie – cudowny pałac, który przypomina bajkowy zamek. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów zabytkowych nie tylko na Opolszczyźnie, ale i w całej Polsce. Formalnie, zabytek jest typową rezydencją mieszkalną – pałacem, ale jego oficjalna nazwa brzmi „Zamek w Mosznej”, co wskazuje na funkcję obronną tej budowli, którą pałac nigdy nie pełnił. Pałac posiada 365 pomieszczeń, 99 wież i wieżyczek, a do tego otacza go olbrzymi park, w którym rosną trzystuletnie dęby. Pałac składa się z trzech części: centralnej, neobarokowej i dwóch bocznych, z których jedna ma charakter neogotycki. W środku pałacu znajduję się biblioteka, sala balowa, oranżeria oraz kaplica, w której odbywają się różne wydarzenia, w tym koncerty muzyki klasycznej.

 

Historia pałacu

 

Według legend Moszna w okresie średniowiecza należała do Zakonu Templariuszy. W roku 1679 właścicielami tutejszych okolic była rodzina von Skall, a w 1723 roku, po śmierci właścicielki Ursuli Marii von Skall, Moszna przeszła w ręce jej kuzyna – nadmarszałka dworu Fryderyka Wielkiego, Georga Wilhelma von Reisewitz. Z tego okresu pochodzi środkowa część dzisiejszego pałacu. Od roku 1866 do 1945 pałac był rezydencją śląskiego rodu von Tiele-Wincklerów, lokalnych potentatów przemysłowych. W 1896 roku zaczyna się najważniejszy etap rozwoju pałacu w Mosznej. W nocy z 2 na 3 czerwca 1896 roku z niewiadomych przyczyn w Mosznej wybuchł pożar, w wyniku którego pałac częściowo spłonął. Zniszczeniu uległy wnętrza, dachy oraz część ścian barokowego pałacu. Jeszcze w tym samym roku Franz Hubert von Tiele-Winckler przystąpił do odbudowy, a zarazem rozbudowy swojej rezydencji. Do roku 1900 powstała najbardziej monumentalna część wschodnia w stylu neogotyckim, a w latach 1912-1914 dobudowano skrzydło zachodnie w stylu neorenesansowym.

 

W roku 1911 oraz 1912 podczas urządzanych przez Franza Von Tiele-Wiencklera polowań w pałacu gościł cesarz Wilhelm II.

 

Podczas II wojny światowej pałac uniknął zniszczeń. Po II wojnie światowej pałac w Mosznej stał się własnością państwową, w której mieściły się różne instytucje, w tym Centrum Terapii Nerwic. Wtedy był tylko częściowo udostępniony do zwiedzania. Obecnie, od 2013 roku zamek przeznaczony jest w całości dla turystów – jest tu kawiarnia, restauracja, oranżeria, hotel i sale konferencyjne.

 

Legendy pałacowe

 

Legenda głosi, że to nie przypadek, iż Zamek Moszna ma dokładnie 99 wież i ani jednej więcej. Podobno gdyby wież było sto, wówczas włodarz zamku  musiałby utrzymywać garnizon wojska. Według innej wersji ród von Tiele-Wincklerów posiadał 99 majątków i wieżyczki odzwierciedlały olbrzymie bogactwo rodziny.

 

Wedle kolejnej legendy, podczas odwiedzin cesarz Wilhelm II zapytał hrabiego Franza Huberta, jak udało mu się tak szybko zbudować tak piękny pałac. Ten odpowiedział, że pomógł mu w tym diabeł. Co ciekawe, mieszkańcy Mosznej wierzyli, że powodzenie oraz bogactwo Von Thiele-Wincklerów jest efektem porozumienia z diabłem. Mocnym dowodem na to miał być olbrzymi pomnik diabła, stający przy zamku jeszcze do czasów II wojny światowej.

 

Według innej legendy, po zamku błąka się biała dama – duch nieszczęśliwie zakochanej we właściciela guwernantki, która swoje uczucia skierowała do hrabiego. W rozpaczy nieodwzajemnionej miłości popełniła samobójstwo i do tej pory w nocy snuje się po pałacu.

 

Pałac w Mosznej otoczony jest przez ogromny park ze starodrzewem, krzewami azalii i rododendronów oraz piękną aleją lipowa. Jest to wyjątkowe miejsce na spacery. W centrum parku znajduje się piękna fontanna i długa aleja otoczona kanałami z malowniczymi mostkami. W pobliżu jest Stadnina Koni Moszna, w której hoduje się konie olimpijskie. Moszna słynie z wielkich, kolorowych krzaków azalii. Każdego roku w maju tutaj odbywa się Muzyczny Festiwal Kwitnącej Azalii –  festiwal muzyki klasycznej.

 

Więcej informacji:

Moszna Zamek - https://mosznazamek.pl/

 

Zamek w Mosznej

26 października 2021