Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera to państwowa instytucja kulturalna, zlokalizowana w Opolu, przy ul. Krakowskiej 24.  Filharmonia została założona w 1952 roku i wówczas była znana pod nazwą Opolska Orkiestra Symfoniczna. Początkowo Orkiestra działała w sali restauracji przy ul. Ozimskiej 67. Po pięciu latach działalności zespół zmienił nazwę na Państwową Orkiestrę Symfoniczną w Opolu i przeniósł się do pomieszczeń dobudowanych do gmachu teatru przy ul.Krakowskiej. W 1969 roku  oficjalnie powstała Filharmonia Opolska imienia Józefa Elsnera - polskiego kompozytora niemieckiego pochodzenia, nauczyciela Fryderyka Chopina, działacza kultury muzycznej i teoretyka muzyki, nierozerwalnie związanego z ziemią opolską. Gmach na Krakowskiej został przeznaczony całkowicie dla Filharmonii, natomiast teatr miejski przeniósł się do nowo powstałego budynku przy Placu Teatralnym.

 

W ciągu blisko siedemdziesięciu lat swojej działalności Filharmonia gościła wielu światowej sławy dyrygentów, kompozytorów oraz solistów. Filharmonicy opolscy prezentowali się w najsłynniejszych salach Europy, m.in.: Philips Saal w Rotterdamie, Teatro Municipale w Piacenzy, historycznej Herkulessaal w Monachium oraz w Złotej Sali Musikverein w Wiedniu.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej wielokrotnie zapraszana była do uczestnictwa w prestiżowych wydarzeniach o randze międzynarodowej, takich jak np. specjalny koncert w Rzymie w 2000 roku z okazji osiemdziesiątych urodzin papieża Jana Pawła II.

 

W 2004 roku Filharmonicy Opolscy reprezentowali Polskę w Brukseli podczas uroczystości z okazji poszerzenia Unii Europejskiej oraz w Salzburgu, upamiętniając trzecią rocznicę ataków terrorystycznych na World Trade Center.

 

Działalność koncertowo-artystyczna Orkiestry obejmuje również tournée poza granicami Europy: zespół wystąpił m.in. w Chinach, Argentynie, Brazylii czy USA.  Orkiestra Filharmonii Opolskiej regularnie bierze udział w festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, m.in. Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej Poznańska wiosna, Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, Śląskim Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku, Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, Międzynarodowym Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju, Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej w Krakowie, Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera w Warszawie czy International Music Festival Sion Valais w Szwajcarii.

 

Obecnie zespół artystyczny instytucji tworzą: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii, Orkiestra Kameralna Filharmonii, Chór Filharmonii, Opole Quartet, Sophisticated Quartet, Zespół barokowy Sanssouci, Zespół saksofonowy Saxesfull, Opole Brass, Zespół perkusyjny, Sinfonietta Silesia, Duet smyczkowy Juliagnes, Halvorsen Duo, Kwartet „Angelus”, Sonoro Quartet, Kwartet fortepianowy, Kwartet Piastowski, Musica Vena, Kwartet Puzonowy Filharmonii Opolskiej, Kwartet smyczkowy Con Amore, Kwartet smyczkowy Sempre Musica.

 

Budynek Filharmonii Opolskiej to jeden z najciekawszych obiektów kulturalnych zarówno w Opolu, jak i w całym kraju. Sala Filharmonii posiada klasyczny, elegancki wygląd, a jej wnętrze wyłożone jest jasnym drewnem. Rzędy miejsc wznoszą się schodkowo. Dzięki bogatemu oświetleniu przestrzeń w sali koncertowej można aranżować na wiele sposobów. Sala posiada 495 miejsc na widowni, a dobra akustyka i świetne wykonania zapewniają niezapomniane przeżycia. W ramach przeprowadzanej modernizacji w 2006 roku dobudowano m.in. dwupoziomowy hall z kawiarnią, okrągły taras połączony przeszklonym łącznikiem z galerią, który pełni rolę sceny dla koncertów, które odbywają się latem, galerii wystawienniczej oraz foyer sali koncertowej.

 

Więcej informacji - https://filharmonia.opole.pl/.

Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera

26 października 2021