19 czerwca 1963 roku w Opolu odbył się I Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Od tego czasu Opole jest znane jako stolica polskiej piosenki. W 2021 roku miasto oficjalnie uzyskało prawo do nazywania się Stolicą Polskiej Piosenki, ponieważ Urząd Patentowy przyznał ochronę patentową tego sloganu.

W 2007 roku uchwałą Rady Miasta Opola powstała unikalna i jedyna w Polsce instytucja, której głównym celem jest rozpowszechnienie informacji na temat polskiej piosenki, a także ochrona dorobku Festiwalu - Muzeum Polskiej Piosenki. W 2016 roku nowoczesne i interaktywne muzeum zostało otwarte dla zwiedzających. Muzeum mieści się w legendarnym Amfiteatrze Tysiąclecia w Opolu.

Muzeum prowadzi działalność polegającą na gromadzeniu, katalogowaniu, konserwowaniu i udostępnianiu zbiorów dotyczących polskiej piosenki. Muzeum gromadzi wiele eksponatów związanych z polską sceną muzyczną, w tym teksty i partytury polskich utworów muzycznych; dokumenty związane z działalnością polskich artystów i przemysłu muzycznego oraz maszynopisy;  fotografie przedstawiające polskich artystów i osoby związane ze środowiskiem muzycznym; numizmaty: odznaczenia, medale pamiątkowe, monety okazjonalne związane z polską piosenką; instrumenty elektroniczne używane przez polskich artystów; odtwarzacze muzyki, w tym gramofony, radioodbiorniki, magnetofony i inne oraz płyty analogowe; obrazy, projekty plakatów estradowych, rysunki i karykatury związane z polską piosenką; instrumenty używane przez polskich artystów.

Podczas zwiedzania muzeum każdy gość otrzymuje zestaw zawierający audioprzewodnik i komfortowe słuchawki. Takie zestawy pozwalają zwiedzającym indywidualnie oglądać wystawę i słuchać wybranych piosenek tak długo, ile się chce, gdy w samym muzeum panuje cisza.

 

Ekspozycja muzeum przedstawia w zarysie historię polskiej piosenki od lat 20. ubiegłego wieku do czasów współczesnych. Dwie muzyczne ściany pełnią rolę odtwarzacza multimedialnego.  Po wybraniu folderu artysty można obejrzeć jego zdjęcia, teledyski, poznać dyskografię, a przede wszystkim posłuchać muzyki. W muzycznych ścianach umieszczone są także specjalne soczewki, przez które jak przez dziurkę od klucza, zwiedzający może podglądać krótkie filmy pochodzące z Polskiej Kroniki Filmowej, przedstawiające historyczne tło danego okresu.

 

W muzeum można również znaleźć szczegółowe informacje na temat każdej edycji Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. W specjalnych, podwieszanych kulach można obejrzeć reportaże i fragmenty koncertów, a w wysuwanych szufladach można zobaczyć m.in. archiwalne bilety, scenariusze, a nawet pamiątki (np. porcelanowe filiżanki), specjalnie przygotowane na każdy festiwal. Muzeum posiada także wiele prawdziwych rekwizytów i kostiumów gwiazd, w które można wirtualnie się przebrać.

 

Dużą popularnością cieszą się budki do nagrywania piosenek, w których każdy może nagrać swój ulubiony utwór. W trzech kameralnych studiach nagrań zgromadzono ok. 200 półplaybacków z najbardziej znanymi piosenkami. Po wybraniu podkładu muzycznego na monitorach wyświetla się tekst, który należy zaśpiewać, by zrealizować nagranie. Nagrany utwór można później przesłać na adres mailowy. W muzeum mieści się także stanowisko do nagrywania oklasków. Wystarczy stanąć przed monitorem, uruchomić kamerę i po prostu klaskać.

 

Muzeum posiada bogaty zbiór instrumentów, m.in. słynny fortepian Ed. Seiler z 1919 r., pianino Jerzego Petersburskiego, gitara Jacka Skubikowskiego, harmoszka Czerwonych Gitar, pałki Marka Kapłona, perkusisty TSA. W muzeum znajduje się także wydzielony fragment ekspozycji poświęcony dźwiękowi, jego historii i formom zapisu. Można tutaj zobaczyć patefon, radioodbiornik detefon oraz discman, który obecnie przeszedł już do historii.

 

Muzeum Polskiej Piosenki to także ośrodek kultury, w którym odbywają się spotkania z artystami, koncerty, lekcje muzealne i zajęcia dla dzieci.

 

Więcej informacji - https://muzeumpiosenki.pl/.

Muzeum Polskiej Piosenki

26 października 2021